Måter å tenke smart på

Øyvind Torp (24) har tatt bachelor i Kultur og ledelse og er Jr. Product Manager hos EMI Music Norway. Han mener selv han hadde litt flaks i rekrutteringsprosessen, men jobb i EMI fikk han.

Etter fullført Bachelor i Kultur og ledelse søkte Øyvind på en stilling som Digital Marketing Manager hos EMI. - Jeg hadde litt flaks fordi den samme uken som jeg søkte på stillingen intervjuet jeg bedriftens leder i forbindelse med bacheloroppgaven jeg skrev. Dagen etter var jeg på bedriftsbesøk hos EMI, noe som var en del av faget Musikkbransjen. Etter to intervjuer og en caseløsning ble jeg innstilt som tredje alternativ for stillingen. Så den jobben fikk jeg ikke, men EMI åpnet en ny stilling for meg, forteller Øyvind.

 

Ikke forvent å begynne som leder

- Innenfor kulturbransjen kan utdanningen kvalifisere for alt mulig, men selvfølgelig kan man ikke forvente at man begynner som leder. Det avhenger nok mest av personlighet, men jeg ser i etterkant at studieretningen i kultur og ledelse gir en solid plattform for yrkesalternativer innenfor kulturlivet. Man får grunnlaget til å jobbe med PR, markedsføring, salg, økonomi eller administrasjon, sier Øyvind.

Jobber produktbasert 

- Som produktsjef jobber jeg prosjektbasert, så det er svært sjeldent at en dag ligner på en annen. Ideelt sett vil man jobbe slik med et prosjekt: Situasjonanalye, målsetting, strategiutvikling, gjennomføring og evaluering. Det er vanlig å jobbe slik frem mot utgivelser, men på grunn av at streamingteknologien forlenges tidshorisonten betraktelig. På grunn av utgivelsene blir prosessen mye lenger og mer flytende, foreller Øyvind.

- Mine vanlige arbeidsoppgaver er koordinering av markedføringsplaner for internasjonale artister til det norske markedet. Planene legges for fysisk salg, digitalt salg, streaming med verktøy fra promo og digital marketing. Min jobb er å passe på at markedsmiksen er tilpasset både reportoareier i utlandet, det norske markedet samt EMI Norges’ ressurser, forklarer Øyvind.

Måter å tenke smart på

Øyvind beskriver under hvordan han får brukt utdannelsen sin i jobbsammenheng:

  • Bedriftsøkonomien blir brukt rundt alt det finansielle, særlig i planleggingen av ressurser (les penger) som skal brukes på utgivelser og særlig oppfølgingen og justeringen av planene.
  • Markedsføringsprinsipper blir brukt ofte, men sjeldent bevisst. Når de grove prinsippene til for eksempel marketing-guruen Philip Kotler sitter i hjernebarken, kan man ofte spørre seg selv: ”Den markedsaktiviteten her... Treffer jeg lytterne jeg vil treffe? Treffer jeg de på rett sted? Treffer jeg de til rett tid?”
  • Siden jeg er helt ny blir jo ikke ledelsesteoriene brukt veldig aktiv. Det er jo jeg som trenger å bli ledet. Mye av HR- og organisasjonsteorien er god å ha i bakhodet for å vite hvor man skal henvende seg med ulike forslag til forbedringer og så videre.
- Generelt sett er det veldig sjelden at jeg sitter med en modell fra studiet og tenker: Sånn skal jeg gjøre det – også gjør jeg det. Men det er selve måten å tenke smart på i forhold til markedsføring av musikk som er den viktigste egenskapen jeg føler jeg sitter igjen med etter endt studium. Ikke alle de små detaljene, avslutter Øyvind.

Del denne siden: