Gabriel R. G. Benito vinner BIs forskningspris

Professor Gabriel R. G. Benito er tildelt Handelshøyskolen BIs forskningspris for 2007. Prisen består av et diplom og 100 000 kroner.

Professor Gabriel R. G. Benito ved Institutt for strategi og logistikk tildeles Handelshøyskolen BIs forskningspris for fremragende forskning etter tøff konkurranse med flere godt kvalifiserte kandidater.

Han er i sin forskning opptatt av å studere direkte utenlandske investeringer, multinasjonale selskaper, globalisering og internasjonalisering, styring og kontroll og multinasjonale virksomheter, og strategier for inngangs- og ekspansjon.

- Gabriel R. G. Benito rangeres i dag som kanskje den aller fremste aktive forskeren i Norden innen sitt fagområde, som er ”International Business”, sa rektor Tom Colbjørnsen ved Handelshøyskolen BI under prisoverrekkelsen.

Prisen henger høyt

Forskningsprisen på BI henger høyt, og det er ingen selvfølge at den deles ut hvert år. For å komme i betraktning, må aktuelle kandidater ha:

  1. Utmerket seg ved å ha fått publisert forskning av fremragende kvalitet
  2. Høy anseelse, status og betydning innen sitt fagområde, så vel nasjonalt som internasjonalt
  3. Bidratt til å bygge opp eller styrke sitt fagmiljø ved Handelshøyskolen BI.

- Jeg er veldig stolt over å motta denne prisen. Dette er en pris som henger veldig høyt på BI, sier Benito, som i sin forskning er opptatt av å frembringe ny kunnskap.

- Gabriel R. G. Benito er en empirisk orientert forsker som på en fremragende måte både behersker de metodene han gjør bruk av og det teorigrunnlaget han benytter. Dette gjør at han gjennomfører forskning på et høyt faglig nivå, sa Colbjørnsen på vegne av komiteen som har vurdert kandidatene til prisen.

I forskningsfronten

Komiteen fremhever særlig to artikler som Benito har fått publisert i de aller fremste vitenskapelige tidsskriftene (referanser nedenfor).

En av artiklene er for øvrig publisert i et tidsskrift som av det internasjonale forskersamfunnet rangeres som det aller fremste innen fagområdet geografi - og samtidig rangeres som det tredje fremste innen faget samfunnsøkonomi.

Gabriel R. G. Benito deltaltar aktivt i det internasjonale nettverket av forskere innen fagområdet International Business. Han har vært medlem av styret for European International Business Academy siden 1996.

Han var i 2005 president for European International Business Academy og  hovedansvarlig og Conference Chair for årskonferansen som organisasjonen arrangerte i Oslo i 2005.

Benito er medlem av redaksjonsrådet for det anerkjente tidsskriftet Journal of International Business Studies og benyttes som fagkonsulent for en rekke tidsskrifter, herunder de aller fremste tidsskriftene innen managementfaget.

Evne til samarbeid

Professor Gabriel R. G. Benito kjennetegnes som en forsker med evne til å samarbeide med forskere fra andre fagområder, blant annet på tvers av instituttene på BI.

Han var i 2006 og 2007 leder for Institutt for strategi og logistikk ved BI, og var i rollen som instituttleder hele tiden opptatt av å styrke kvalitet og omfang p�� forskningen ved instituttet.

Komiteen som har vurdert kandidatene til Handelshøyskolen BIs forskningspris for 2007 har bestått av professor Kjell Grønhaug ved Norges Handelshøyskole, Professor Guje Sevón, Handelshögskolan i Stockholm og instituttleder Dag Michalsen ved Handelshøyskolen BI.

Send gjerne dine synspunkter og kommentarer til denne artikkelen på E-post til

Referanser:

Benito, Gabriel R.G., "Divestment and International Business Strategy", Journal of Economic Geography, 5(2), 2005: 235-251 ble publisert i en journal som vurdert på basis av ”impact factor” (3.139) i 2004, var det høyest rangerte ISI tidsskriftet innen geografi og det tredje høyeste rangerte innen samfunnsøkonomi (economics). Artikkelen er utgitt igjen i M. Kotabe (ed.), International Marketing, Sage Publications, 2007, Volume 3: 119-137.

Gripsrud, Geir and Benito, Gabriel R.G., "Internationalization in Retailing: Modeling the Pattern of Foreign Market Entry", Journal of Business Research, 58(12), 2005: 1672-1680. Artikkelen vant “The Johan Arndt Prize for Excellent Publication in Marketing 2007”.

 


 

Del denne siden: