Kvinner i styrene: - Det hjelper ikke å ha kompetanse i styrerommet, dersom kompetansen ikke brukes, fastslår BI-professor Morten Huse. – Sett av mer tid til å utnytte styrets kompetanse, utfordrer han.
Kompetanse i styrerommet: ”Kvinner er like godt kvalifisert som menn”. Noen mener at de til og med er bedre kvalifisert enn menn til å bidra i styrer. Men det er ikke nok å ha kompetanse. Dersom kvinner skal bidra til styrets verdiskapning, må de også bruke sin kompetanse. Menn møter den samme utfordringen.
- Dersom kvinners (og menns) kompetanse skal utnyttes, bør det generelt settes av mer tid til styremøtene. Arbeidsformene i mange styrer fremmer ofte ikke bruk av styremedlemmenes kompetanse, hevder professor Morten Huse ved Handelshøyskolen BI.
Morten Huse leder forskningsprogrammet ”Det verdiskapende styret” ved Handelshøyskolen BI, og har samlet inn omfattende informasjon om styrearbeidet i mer 1000 norske bedrifter.
Morten Huse gir her tre praktiske råd om hvordan styrets kompetanse kan utnyttes bedre:
- Lengre styremøter. Et gjennomsnittsstyre har 5-6 styremøter i året, og hvert møte varer gjerne vel tre timer. Mye av tiden på styremøtene går til presentasjoner og orienteringer fra bedriftsledelsen. Med så lite tid på styremøtene er ofte den viktigste kompetansen den å kunne forstå og snakke det samme språket som ledelsen og de andre styremedlemmene. Det er et generelt problem at de enkelte styremedlemmers kompetanse ikke brukes. Dersom kvinners (og menns) kompetanse skal utnyttes bør det generelt settes av mer tid til styremøtene.
- Påvirkning gjennom gode instrukser. Styrets arbeidsformer er mer enn lengden på styremøtene. Det dreier seg også om møteform, styreledelse og beslutningskulturen i styret. I selskap med ansattvalgte styremedlemmer skal det finnes en styreinstruks. Dette ble bestemt for at de ansattvalgte skulle sikres mulighet til å påvirke styrearbeidet. I styrearbeidet finnes det en rekke uskrevne regler og normer. Disse kjennes gjerne av dem som lenge har arbeidet i styrer og toppledergrupper (les gjerne gutteklubben Grei). Styreinstruksen skal bidra til gode styrestrukturer som sørger for at alle styremedlemmene kan bidra. Styreinstruksen kan inneholde regler om hva som skal behandles på styremøtene, styremedlemsopplæring, styreevalueringer, etc. Gjennom min forskning har jeg sett at kvinners bidrag i styrer påvirkes av eksistensen og innholdet i slike instrukser.
- Selvstendige forberedelser. En ytterligere observasjon er knyttet til styremedlemmenes forberedelser. Denne er fortsatt mangelfull mange steder, men det er klare sammenhenger mellom verdiskapning i styret og styremedlemmenes forberedelser. Det er ikke bare i diskusjonene under styremøtene at kompetanse kommer til anvendelse. Den kommer også fram gjennom de selvstendige undersøkelser og forberedelser styremedlemmene gjør til styremøtene. Kvinner (og menn) som vil ha positive bidrag i styrearbeidet, har her en oppskrift på hvordan det kan gjøres.
Artikkelen baserer seg på en populærvitenskapelig artikkel publisert som ”Lederfokus” i Ukeavisen Ledelse 3. februar 2006.