Kvinner i styrene: Den nye loven om kjønnsrepresentasjon i styrene til landets allmennaksjeselskaper (ASA-selskaper), som trådte i kraft 1. januar 2006, er intet mindre enn en norsk verdensoppfinnelse. Det finnes hittil ingen land i verden som har en lovgivning lik den som det norske Barne- likestillingsdepartementet har sørget for at vi nå har fått.
Det var rammene for aktualitetsseminaret ”Styrevalg 2006: Den store kvinnejakten?” som tirsdag 31. januar ble arrangert i Handelshøyskolen BI i Oslos lokaler i Nydalen. Seminaret ble arrangert av Handelshøyskolen BI i samarbeid med Abelia og Boardroom-Connect.
Det var en offensiv barne- og likestillingsminister Karita Bekkemellem som innledet årets store jakt etter kvinner som kan entre styrene i landets ASA-selskaper.
– Jeg gleder meg over at jakten på det kompetente styret nå er i gang. Eierne skal fortsatt få lov til å velge sine styremedlemmer. Vi hjelper dem til å velge blant flere kandidater, sa Karita Bekkemellem til de 230 fremmøtte deltakerne.
Arbeiderparti-statsråden benyttet samtidig anledningen til å takke Høyres tidligere Næringsminister Ansgar Gabrielsen: - Kjære Ansgar, du skal få dele honnøren. Loven hadde ikke vært der i dag om ikke en borgerlig næringsminister hadde tatt opp lovforslaget fra skuffen.
Karita Bekkemellem tok også for seg det mye omtalte tvangsoppløsingsspøkelset, og la ikke skjul på at spørsmålene hadde vært mange:
- Vil du virkelig oppløse et selskap med mange 100 ansatte dersom de ikke har fylt kvinnekvoten? Jeg er helt overbevist om at Norge har så mange gode og kloke eiere at det ikke vil skje, parerte statsråden.
En av Norges fremste eksperter på styrenes juridiske spilleregler, professor dr. juris Tore Bråthen ved Handelshøyskolen BI hadde tatt på seg oppgaven med å gi en faglig vurdering av den nye loven om kjønnsrepresentasjon i styrene til landets allmennaksjeselskaper (ASA-selskaper).
- Diskusjonene om denne loven har imidlertid hittil ligget atskillig nærmere teologien enn jussen, med tro, håp og kjærlighet som bærende betraktninger, sa Bråthen.
BI-professoren er ikke i tvil om at den nye loven om kjønnsrepresentasjon i ASA-selskapene har hatt sine positive effekter.
- Det er behov for flere kvinner i styrer og ledelse i næringslivet. Den nye loven har allerede hatt en svært positiv effekt ved at den har fått norsk næringsliv til å lete frem flinke kvinner, som kanskje ikke ville kommet frem i lyset – i hvert fall ikke allerede nå, sa professor Bråthen.
Tore Bråthen var imidlertid ikke nådig i sin vurdering av loven, og påpekte en rekke svakheter og ubesvarte spørsmål.
Professor Bråthen grep også fatt i diskusjonene om tvangsoppløsning av selskaper som ikke oppfyller lovens krav, og grep fatt i støyen rundt Norske Skogs nedleggelse av Union.
- Jeg kan garantere at vi før eller senere får oppleve at et selskap som står overfor en vanskelig nedbemanningsprosess, vil manøvrere seg inn i en posisjon hvor man kan få en aktiv hjelp fra det offentlige til å få oppløst selskapet og nedlagt virksomheten som en følge av manglende overholdelse av reglene om kjønnsrepresentasjon, spissformulerte Bråthen.