Rentemøte i Norges Bank: Onsdag 27. september møtes hovedstyret i Norges Bank for å bestemme om det er riktig å endre renten eller ei.
Førsteamanuensis Hilde C. Bjørnland ved Institutt for samfunnsøkonomi ved Handelshøyskolen BI advarer mot å sette opp renten for fort, selv om veksten i norsk økonomi tilsier en renteøkning.
Bjørnland er nytt medlem av Dagens Næringslivs rentepanel, der fem anerkjente økonomer gir råd til Norges Bank om hvor stor renten bør være.
- Jeg vil holde renten uendret på møtet nå i september, for deretter å heve den med 0,25 prosentpoeng på neste møte, sier Bjørnland. Neste møte i sentralbankens hovedstyre er berammet til 1. november 2006.
Bommer på inflasjonsmålet
Norges Bank styrer etter en inflasjon på 2,5 prosent. Dagens inflasjon ligger langt under inflasjonsmålet. - Utsiktene til å nå målet på 2,5 prosent vil bli endra mindre dersom renten settes opp i et raskere tempo, hevder hun.
BI-økonomen er redd for at en for rask renteøkning vil føre til at kronekursen styrker seg. En sterkere valutakurs vil gjøre importerte varer billigere og dermed dempe inflasjonen enda mer.
Ifølge Bjørnland kan forventninger om en raskere renteoppgang i Norge enn hos våre nærmeste handelspartnere gi styrket krone. Det vil føre til at inflasjonen faller enda lenger unna målet.
- Det er ikke det at det ikke er press i økonomien, og jeg mener også at renten bør opp, understreker hun, og argumenterer for å følge sentralbanksjef Svein Gjedrems strategi om én renteøkning til før jul og vil hun heller øke tempoet til neste år.
|
Styringsrenten
- Styringsrenten er i dag tre prosent Norges Bank har hevet renten gradvis fra 1,75 prosent ifjor sommer.
- Sentralbankens renteprognose innebærer at styringsrenten skal ligge på 3,25 prosent ved utgangen av dette året, og i overkant av fem prosent ved utgangen av 2009.
- Norges Banks neste rentemøter: 27. september, 1. november, 13. desember.
|
Hilde C. Bjørnland er førsteamanuensis på Institutt for samfunnsøkonomi ved Handelshøyskolen BI. Hun har doktorgrad fra Universitetet i Oslo og en mastergrad fra London School of Economics. Hennes forskningsfelt er innen konjunkturer, oljepriser og pengepolitikk. Hun har arbeidserfaring fra det internasjonale pengefondet (IMF) og var i 2004 medlem av Norges Bank Watch. Bjørnland sitter dessuten i styret i Kredittilsynet.