Lønnsomt fokus på datterselskapenes rolle

Samsvar mellom en bedrifts overordnede strategi og datterselskapets rolle slår positivt ut på resultatet, fastslår BI-forsker Birgitte Grøgaard, som har tatt doktorgrad på datterselskapenes rolle.

Men det er ikke enkelt å få de utenlandske datterselskapene til å følge hovedkontorets strategi, viser ny doktorgradsavhandling ved Handelshøyskolen BI.

Førsteamanuensis Birgitte Grøgaard ved Handelshøyskolen BI har i sitt doktorgradsarbeide gjennomført omfattende studier av den internasjonale satsingen til Norges 100 største ikke-finansielle selskaper. Hun har studert sammenhengene mellom et selskapets overordnede strategi, hvilken rolle datterselskapene spiller og betydningen av hva som skjer i omgivelsene.

Grøgaard presenterer i sin doktorgradsavhandling resultatene av fire forskningsstudier, som belyser ulike sider av selskapenes strategi for internasjonal satsing.

Hvorfor internasjonal satsing?
Birgitte Grøgaard har i sin første studie vært opptatt av å finne svar på hva det er som får et selskap til å satse internasjonalt. Hun har tatt for Norges 100 største ikke-finansielle selskaper i perioden 1990-2000, en periode der norske bedrifter økte sitt ambisjonsnivå på den internasjonale arenaen.

Grøgaard påviser at bransjespesifikke faktorer som graden av teknologiintensitet, tjeneste- eller produksjonsvirksomhet, klyngetilhørighet (cluster) og konkurranseintensitet drive frem og ”trigger” internasjonal satsing.

Hva gjør EU-integrasjon med datterselskapenes rolle?
Hvilken påvirkning kan eksterne forhold, som for eksempel EU-integrasjonen, ha på den rollen datterselskaper spiller i de enkelte markeder. Birgitte Grøgaard har undersøkt 728 datterselskaper av multinasjonale selskaper i tre land, Norge, Danmark og Finland, for å finne ut hva EU-integrasjonen betyr for datterselskapenes virksomhet i de tre landene.

Danmark, Norge og Finland har en rekke likhetstrekk, og har også det til felles at de ligger i periferien av EU. I forholdet til EU har Danmark lang fartstid som EU-land, Finland er et ferskere medlem mens Norge ikke er medlem av EU.

  • Hvilke typer aktiviteter utfører datterselskapene i de enkelte land (alt fra rene salgsselskaper, via produksjon til satsing lokalt på forskning og utvikling)?
  • I hvilken grad driver selskapet kompetanseutvikling?

Grøgaard påviser at datterselskapene i Norge har lavere kompetansenivå og mindre bredde i sine aktiviteter enn i Danmark og Finland.
 
Strategi og datterselskaper
Birgitte Grøgaard har gjennomført to forskningsstudier for å se på forholdet mellom et selskapets overordnede strategi og den rollen som datterselskapene spiller. I den første har hun tatt for seg et case, en av Norges største og mest internasjonale teknologibaserte selskaper. Selskapet ble valgt fordi det nylig hadde endret sin overordnede strategi.

I den opprinnelige strategien lot morselskapet de enkelte datterselskaper spille en selvstendig rolle i forhold til sine lokale markeder, og oppnådde gode resultater. Senere endret selskapet strategi, og ønsket å få ut synergi på tvers av landene selskapet opererer i. Men det var langt fra enkelt å få datterselskapene til å tilpasse seg den nye strategien, og oppgi noe av sin selvstendige i forholdet til morselskapets overordnede strategi.

Grøgaard fulgte opp case-studien med en undersøkelse av 44 av Norges største selskaper, og finner at det slett ikke er så enkelt å få datterselskapene til å opptre i samsvar med morselskapets overordnede strategi.

- Bedrifter må være bevisste på hvor de ønsker å være på sikt. Har du først valgt en strategi for utenlandsetablering, er det vanskelig å endre på datterselskapets rolle. Det er lett å bli ”låst” av ditt første valg, hevder Grøgaard.

Grøgaard finner også støtte for at selskaper som lykke med å få til et godt samsvar mellom overordnet strategi og praksis ute i sine datterselskaper, får betalt for det på bunnlinjen. – Godt samsvar ser ut til å ha positiv betydning for de økonomiske resultatene.

Birgitte Grøgaard er førsteamanuensis ved Institutt for strategi og logistikk ved Handelshøyskolen BI. Hun har MBA (Master of Business Administration) fra University of Colorado, 1992, med spesialisering i finans. Grøgaard har arbeidet som seniorkonsulent i Gemini Consulting og i Statoil. På BI er hun porteføljeansvarlig for spesialiseringskurs i strategi på Master of Science-programmer.

Førsteamanuensis Birgitte Grøgaard ved Handelshøyskolen BI disputerte torsdag 18. mai 2006 for Dr. Oecon-graden ved Handelshøyskolen BI med avhandlingen ”Strategy, structure and the environment: Essays on international strategies and subsidiary roles”. Professor Gabriel R. G Benito ved Handelshøyskolen BI har vært veileder.  Bedømmelseskomitéeen består av førsteamanuensis Randi Lunnan ved Handelshøyskolen BI (leder for komiteen), professor Ulf Holm ved Uppsala Universitet  (1. opponent) og professor Rebecca Piekkari ved Helsinki School of Economics  (2. opponent).

Del denne siden: