Torger Reve mønstrer på maritim professorstol

Professor Torger Reve går inn i Skibsreder Tom Wilhelmsens stiftelses professorat ved BI, og får i oppdrag å bygge opp et forskningssenter som skal studere internasjonal konkurranseevne i den maritime næringen.

Centre for Maritime Competitiveness: Handelshøyskolen BI har inngått en samarbeidsavtale med Wilh. Wilhelmsen om å etablere et professorat for forskning, utvikling og kunnskapsformidling om den maritime næringen.

Torger Reve, som er professor i strategi og internasjonal konkurranseevne ved BI, mønstrer nå på i den nyopprettede maritime professorstolen for en periode på to år. Kollegiet ved BI vil formelt tilsette Reve i Skibsreder Tom Wilhelmsens stiftelses professorat i sitt møte 29. august 2006.

- Den maritime næringen er et interessant laboratorium for å studere strategi og internasjonal konkurranseevne i kompetansebasert næringsliv. Bransjen er global, konkurranseutsatt og mobil i sin natur. Næringen må ha et hjem, men valget av lokalisering er kunnskapsbasert, ikke naturbasert, fremholder Torger Reve.

Torger Reve har gjennomført studier av klynger i norsk næringsliv etter Harvard-professoren Michael Porters modeller, og her har den maritime næringen kommet godt ut, både i 1992 og i 2002-studien.

BIs maritime professor går nå i gang med å etablere Centre for Maritime Competitiveness ved BI. Senteret får faglig ansvar for forskning og undervisning innenfor shipping og den maritime næringen, og vil spesielt se på næringens internasjonale konkurranseevne.

- Senteret vil i sin forskning fokusere på strategi og konkurranseevne mot shipping og maritime klynger. Vi ønsker å identifisere kunnskapsbærere i næringen og koblingene mellom disse. Dette er svært velegnet til doktorgradsprosjekter, sier Reve, som ser frem til å veilede stipendiater igjen.

- Jeg kommer derimot ikke til å blande meg inn i noen skattedebatt, forsikrer Reve.

BI har en stor bredde i sin undervisningsmeny rettet mot den maritime næringen, med både brukerrettede kurs og undervisning på både bachelor- og master-nivå. I Singapore tilbyr BI både Bachelor of Science og Master of Science grader i maritime studier i samarbeid med Nanyang Technological University. - Det vil bli bygget en kunnskapsakse mellom Singapore og Oslo, hvor også Shanghai trekkes inn, signaliserer Torger Reve.

Tom Wilhelmsens stiftelse bidrar med 6 millioner kroner til grunnforskning om den maritime næringen ved Centre for Maritime Competitiveness ved Handelshøyskolen BI. Gaveprofessoratet finansieres i fem år, fra 1. august 2006 til 31. juli 2011.

Del denne siden: