Tilbakemeldingene lekker!

Som rektor har jeg og resten av ledelsen glede av et godt samarbeid med studentforeningene SBIO og BIS. Vi møtes regelmessig til uformell dialog der vi tar opp ting som er viktige for miljøet på skolen.

06 feb

SBIO logo   BIS logo

Nå sist hadde vi en nyttig diskusjon om tilbakemeldinger på forelesninger. Vi fikk klar beskjed om at disse ofte lekker ut av de relevante kanaler; det er lekkasjer i BIs organisasjon som gjør at klager på undervisningen ikke alltid når frem dit den skal, og at det ikke gis tilbakemelding til de studentene det gjelder om hvordan klage har blitt behandlet.  Uten den konstruktive og tillitsfulle dialogen ville vi ikke fanget opp dette! 

Riktignok gjennomfører vi spørreundersøkelser når semesteret går mot slutten. Men her er det vanskelig å fange opp nyanseforskjeller mellom fag, samtidig som svarprosenten er lav – naturlig nok har studentene begynt å tenke mer på neste kurs, enn på det de allerede er ferdige med. 

Så vi er helt avhengige av jevnlig og konstruktiv dialog med studentene. Lekkasjene i tilbakemeldingssystemene må stoppes! Det er vi nå i ferd med å følge opp. 

Da jeg kom til BI fra NHH i 2006 visste jeg at jeg kom til en god skole. Imidlertid må jeg innrømme at jeg tenkte at jeg ville oppleve et mindre aktivt studentmiljø. NHH – studentene er uten tvil blant de beste i landet til å organisere og gjennomføre spennende aktiviteter! Imidlertid fant jeg raskt ut at min ”bekymring” var ubegrunnet. Studentmiljøet på BI er uten tvil annerledes enn på NHH, men det ligger allikevel ikke noe tilbake! Unntaket er Bergensbaneløpet, der NHH fortsatt slår oss, men vi drar innpå, og det er bare et spørsmål om tid før vi slår dem! 

Det aktive BI – miljøet skyldes ikke minst våre to studentforeninger, SBIO og BIS. Deres bidrag til studie- og læringsmiljøet er uvurderlig. Læring i studietiden er mer enn bare fag, selv om selvsagt fag ligger i bunnen. Det handler også om personlig vekst og utvikling, og der får studentorganisasjonene til ting BI aldri ville greid alene!

Del denne siden:

Kommentarer

    • Hei,

      Dette er et modig og interessant innlegg Colbjørnsen. Jeg er en "moden" student på 38 år og er snart ferdig med min Bachelor innen markedsføring. Overgangen fra arbeidslivet til å studere var brutal for meg, noe karakterene i førsteklasse reflekterer. Men, nå, 2 år senere har jeg funnet rytmen og har kommet inn i rett modus med tanke på studieteknikk og jevn jobbing gjennom semesteret.

      Klager?
      Da jeg begynte på BI for snart tre år siden, så fikk jeg mitt første møte med en foreleser som etter mitt syn aldri ville ha beholdt jobben sin i arbeidslivet. Klassen vår, og de andre, klaget tidlig og høylydt uten at det gav resultater. Vi fikk ei heller tilbakemelding på klagene våre. Jeg fikk derimot høre gjennom andre kanaler at den omtalte foreleseren har blitt sendt på kurs, ikke sparket... Blir klager hørt og tatt til etterretning Colbjørnsen?

      Spørreundersøkelser?
      Disse såkalte spørreundersøkelsene har jeg svart på hvert eneste år og er fortsatt forundret over hvordan spørsmålene er formulert. Det skilles ikke mellom forelesere! Det skilles ikke mellom klassene som har forskjellige timeplaner og tidspunkter! Videre spørres det generisk. Dvs, ingenting av tilbakemeldingen dere får er verdt noe annet enn på et overordnet plan. Når skal BI tørre å spørre de riktige spørsmålene, så kundene (elevene) kan si hva vi virkelig mener, Colbjørnsen?

      Håper ikke dette sees på som kritikk, men som konstruktiv tilbakemelding med klare og tydelige spørsmål.

      Hilsen Freddy Murstad
      Linkedin: http://www.linkedin.com/in/freddymurstad

    • Freddy Murstad
    • (06 februar 2012 16:09)
    • Jeg håper at det jeg nå skriver tas som konstruktiv tilbakemelding! Det er mye på BI som er meget bra, men kanskje noe som også da kan sees litt mer på nå når dere har fått denne tilbakemeldingen fra SBIO og BIS.
      Tillatter meg derfor å fortelle at studenter (yngre og mer modne generelt) opplever noe mangel på kommunikasjon, og at det til tider kan forekomme at studenter føler at det mangler et ledd i administrasjonen. Dette kan dessverre noen ganger oppleves som negativt, og det kan da forekomme at det raskere blir negativ snakk blant studentene…

      Jeg har selv en del tanker rundt rollen som klassekontakt; selve kommunikasjonen mellom klassekontakten og foreleserne. Det er som jeg forstår ikke vanlig at klassekontakt og foreleser treffes for et møte med mindre det er noe spesielt som dukker opp. Til tross for at dette er noe som ”på papiret” skjer.
      De fleste som utnevner seg som klassekontakt i dag gjør det i mange tilfeller fordi "det ikke var andre som ville stille". Men hva med å gjøre denne rollen mer attraktiv slik at en student føler at han/hun får noe igjen for å innta denne rollen (da evt. delta i en workshop/kortere opplæring i regi av BI). Jeg tror kanskje at om BI setter mer fokus på dette, kan det også være bra å ha på cv’en?!

      Så hva om dette innføres som en standard prosedyre som faktisk gjennomføres? Altså samtaler mellom forelesere og studentene, litt sånn medarbeidersamtale, men selvfølgelig på et helt annet nivå. De som representerer klassene kunne kanskje også blitt invitert til et møte med administrasjonen 1-2 ganger pr semester?
      Tror at dette summert sett ville kunne bedre relasjonen mellom foreleser og student. Jeg vil også tro at dette vil kunne bedre kvaliteten på forelesere, da grunnet at de fikk mer detaljert informasjon hvor "skoen trykker" blant studentene. Med dette tenker jeg generelt på både positiv og konstruktiv tilbakemelding, i form av å ha en god dialog. Det vil da være enklere for begge parter å ta opp ting, samt at man til enhver tid samarbeider om selve læring og forståelsen av pensum. Dette vil også kunne føre til bedring av resultater i enkelte fag. Men da er det selvfølgelig viktig at klassekontakten også har en god dialog med sin klasse. Som jeg igjen tror vil føre til flere fornøyde studenter. De fleste studenter ønsker jo å bli hørt; uavhengig om det positiv eller negativ kritikk.

      Kommunikasjon!

    • LA
    • (07 februar 2012 15:40)
    • Takk til Freddy og LA for kommentarene. Dette var nyttig supplement til de kommentarene jeg hadde fått tidligere, og som jeg bygde bloggen på. Jeg har egentlig ikke så mye å tilføye, bortsett fra å si at vi tar med oss dette i det arbeidet vi nå har startet med å følge opp innspillene fra BIS og SBIO.

      Til Freddy vil jeg imidlertid bemerke at vi i tillegg til å være en skole med ansvar for våre studenter, også er en arbeidsgiver med ansvar for våre ansatte. Vi legger vekt på å opptre skikkelig overfor våre ansatte, og det er definitivt ikke noe suksesskriterium på vår oppfølging at lærere som får klager blir sparket! Vi følger i stedet opp klagen med dialog, vedkommende får veiledning og oppfølging, og viser det seg på sikt at vedkommende ikke mestrer oppgaven, går vi inni en dialog om overflytting til andre oppgaver. Det skal mye til for at noen avskjediges, og slik bør det etter min mening også være. Det er nok uføretrygdede i Norge som det er!

      Når det gjelder LAs innlegg merker jeg meg spesielt det som sies om klassekontakter. Som jeg var inne på i innlegget er dette en nøkkelrolle i den såkalte formative evalueringen, dvs. den tilbakemeldingen som skjer i løpet av semesteret. Dette er vi nødt til å se nærmere på.

    • Tom Colbjørnsen
    • (10 februar 2012 14:42)