
Nå sist hadde vi en nyttig diskusjon om tilbakemeldinger på forelesninger. Vi fikk klar beskjed om at disse ofte lekker ut av de relevante kanaler; det er lekkasjer i BIs organisasjon som gjør at klager på undervisningen ikke alltid når frem dit den skal, og at det ikke gis tilbakemelding til de studentene det gjelder om hvordan klage har blitt behandlet. Uten den konstruktive og tillitsfulle dialogen ville vi ikke fanget opp dette!
Riktignok gjennomfører vi spørreundersøkelser når semesteret går mot slutten. Men her er det vanskelig å fange opp nyanseforskjeller mellom fag, samtidig som svarprosenten er lav – naturlig nok har studentene begynt å tenke mer på neste kurs, enn på det de allerede er ferdige med.
Så vi er helt avhengige av jevnlig og konstruktiv dialog med studentene. Lekkasjene i tilbakemeldingssystemene må stoppes! Det er vi nå i ferd med å følge opp.
Da jeg kom til BI fra NHH i 2006 visste jeg at jeg kom til en god skole. Imidlertid må jeg innrømme at jeg tenkte at jeg ville oppleve et mindre aktivt studentmiljø. NHH – studentene er uten tvil blant de beste i landet til å organisere og gjennomføre spennende aktiviteter! Imidlertid fant jeg raskt ut at min ”bekymring” var ubegrunnet. Studentmiljøet på BI er uten tvil annerledes enn på NHH, men det ligger allikevel ikke noe tilbake! Unntaket er Bergensbaneløpet, der NHH fortsatt slår oss, men vi drar innpå, og det er bare et spørsmål om tid før vi slår dem!
Det aktive BI – miljøet skyldes ikke minst våre to studentforeninger, SBIO og BIS. Deres bidrag til studie- og læringsmiljøet er uvurderlig. Læring i studietiden er mer enn bare fag, selv om selvsagt fag ligger i bunnen. Det handler også om personlig vekst og utvikling, og der får studentorganisasjonene til ting BI aldri ville greid alene!