Hvem er den beste kvinnelige styrelederkandidaten i 2011? Av de 5 nominerte vil vinneren bli kåret ved utdelingen av Gabrielsen-prisen, som i år skjer på Den nasjonale styredagen.

Gabrielsen-prisen deles ut for andre gang og nytt av året er at prisutdelingen skjer på Den nasjonale styredagen.

Målsetting med prisen:
Synliggjøre kompetente kvinnelige styremedlemmer slik at de naturlig blir kandidater til styrelederposisjoner i større foretak. Vinneren får et Styrestipend fra KLP ved Harvard Business School i 4 dager med reise/opphold. 

Fjorårets vinner ble Åse Aulie Michelet.

Initiativtaker til prisen er Gunnar Eckbo, som er styreanalytiker og juryleder. Han uttaler følgende om bakgrunnen for initiativet til prisen: "Ved kåringen av Årets Styreleder siden år 2000 har vi lett etter kvinnelige styreledere, men det har vært få kandidater. Ideen kom derfor opp at vi skulle kåre de beste kvinnelige styrelederkandidatene i ASA selskaper, og den som har betydd mest for kvinner i styrerommet er Ansgar Gabrielsen. Vi har spurt han om rettigheten til å bruke hans navn og om han kunne dele ut prisen, og det svarte han positivt til".

Gabrielsenprisen 2010
Fra utdelingen av Garbielsen-prisen 2010 med vinner Åse Aulie Michelet nr. 3 fra venstre og Ansgar Gabrielsen til høyre for vinneren.
Foto/rettighetshaver: Styreinformasjon AS

Les artikkelen om forrige års vinner av Gabrielsen-prisen, Åse Aulie Michelet, her, hentet fra Hegnar.no, 20.01.2011

Kriterier:
• Norsk statsborger
• Minimum 2 års erfaring som styremedlem i større virksomheter
• Operasjonell erfaring som leder (med resultatansvar)
• Godt personlig omdømme
• Kandidat som har opparbeidet kvalifikasjoner og er egnet til å påta seg styrelederverv
• Kvinner som allerede innhar styrelederverv i større virksomheter er ikke kandidater til prisen

For å finne kandidater er ideen at styrelederne og medlemmene i bedrifter med over ca 1 mrd i omsetning får et brev hvor de blir bedt om å nominere den beste kvinnelige styreleder kandidaten med en kort begrunnelse. En jury behandler de innkommende forslag og egne forslag og Mercuri Urval intervjuer 3-5 kandidater.
Vinneren i 2011(av de 3-5 nominerte) blir først utlyst på selve prisutdelingen, som i år er på BI torsdag 13 oktober.

For ytterligere informasjon om Gabrielsen-prisen kan du lese her.

 

 

Del denne siden: