Investor Johan H. Andresen samlet flere hundre BI-studenter tirsdag 23. oktober til arrangementet Rektor Inviterer.
"Rektor inviterer" er en forelesningsrekke på Handelshøyskolen BI hvor rektor Tom Colbjørnsen inviterer toppledere i norsk politikk og næringsliv til å holde et aktuelt foredrag for studentene.
Tittelen på fordraget til Andresen var ”Sosialt entreprenørskap”.
Andresen fortalte hvordan industri- og finanskonsernet Ferd investerer i "sosiale entrepenører".
Johan H. Andresen er en av Norges rikeste og eier av industri- og finanskonsernet Ferd. Han har også de siste årene engasjert seg på sosiale medier.
Etter foredraget lurer en av studentene på hva som var motivasjonen til Norges rikeste mann:
- Jeg traff flere "sosiale entrepenører" og oppdaget at det de trengte var nøyaktig det vi hadde. Og det var veldig kort vei mellom der de var og det de kunne bli. Så det var slik en aha-opplevelse for her kunne jeg jo engasjere hele selskapet. Jeg tror ikke det er sånn femtiårskrise. Og jeg tror liksom ikke det er at etter å ha bikket 15 milliarder så kan man liksom gjøre noen andre ting. sier en smilende Andresen til salen.
Les også: Jeg tror ikke det er sånn femtiårskrise i DN.no.