Ledelse i teori og praksis
Hva er god og dårlig ledelse? Ledelse i teori og praksis er et kurs som beskriver og diskuterer ledelse både i et historiske perspektiv, og i perspektiver som gir forståelse for hvordan administrasjon, ledelse og lederskap beskrives og brukes i dag.
- Norsk
- Deltid
- Studiepoeng: 7,5
- Pris: 19 900 kr
- Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim
- Se timeplan
Hvorfor ledelse i teori og praksis?
De fleste av oss har enten erfaring med å ta på seg oppgaver eller roller hvor ledelse inngår, eller med å bli ledet av andre. Ledelse er derfor noe vi omgir oss med til daglig og et begrep de fleste har et forhold til eller en mening om.
I dette kurset diskuteres og beskrives ledelse både i et historisk perspektiv og i perspektiver som gir forståelse for hvordan administrasjon og ledelse anvendes i dag. Gjennom teorier med bakgrunn i forskjellige syn på hva ledelse er, gir vi deg innsikt i ulike kompliserte forhold ved utøvelse av lederrollen.
Avslutningsvis diskuteres konkrete utfordringer, slik som digital ledelse, endrede ansettelsesvilkår og om det finnes en egen norsk ledelsesmodell.
- Dette kurset kan inngå i graden Bachelor of Management
Emneoversikt
- Ledelse - et historisk perspektiv
- Perspektiver på ledelse: Teoretiske plattformer, tradisjonelle og nyere definisjoner, situasjonsbestemt ledelse og transformasjonsledelse
- Organisatoriske betingelser for ledelse
- Ledelse som person og funksjon: God og dårlig ledelse, og de ansattes syn på ledelse
- Ledelsesutfordringer: Digital ledelse, ny som leder og en norsk ledelsesmodell
Hvem passer kurset for?
Kurset er nyttig for alle som er ledere eller arbeider med beslutningstakere. Det er også relevant for deg som ønsker å utvikle deg som leder, enten du er ny i lederrollen eller allerede har ledererfaring.
Praktisk informasjon
-
Dette spesialkurset gir 7,5 studiepoeng og gjennomføres over ett semester. Undervisningen skjer i kombinasjon av læringselementer på nett og heldagssamlinger på campus.
- Dette kurset kan inngå i graden Bachelor of Management.
-
Generell studiekompetanse gir deg opptak til dette kurset.
-
Det stilles ingen krav til forkunnskaper ut over opptakskravene.
-
Kurset avsluttes med en 72 timers individuell hjemmeeksamen.
-
Undervisningsspråket er på norsk. Pensumlitteratur på engelsk kan forekomme.
-
Obligatorisk litteratur:
Bok: Digital forretningsforståelse: fra store data til små biter - Tarjei Alvær Heggernes, 2023
Bok: Digitaliseringsledelse - Jon Iden, Kjersti Berg Danilova, Karen Sæbbø Osmundsen, Jon Iden, 2022
Et utvalg av artikler og videoer som benyttes i undervisningen vil bli gjort tilgjengelige for nedlasting fra læringsplattformen Itslearning etter studiestart.
Anbefalt litteratur:
Artikkel: Ask, measure, learn: using social media analytics to understand and influence customer behavior - Lutz Finger, Soumitra Dutta, Mary Treseler, Ann Spencer, Randy Comer, Rebecca Demarest, 2014
Mer informasjon om litteratur vil bli gitt på studenportalen til studenter som er tatt opp på kurset. Det vil også bli gitt informasjon ved kursstart om bruk av den forskjellige litteraturen og andre kilder. -
Fakturering: Studieavgiften faktureres normalt i begynnelsen av hvert semester. Faktura vil du finne under Min faktura inne på studentportalen etter kursstart.
Les mer om finansiering her.
Forelesere
Cecilie Asting foreleser i Oslo.
Øystein Hoprekstad foreleser i Bergen.
Birgitte Munch foreleser i Bergen.
Robert Helland Olsen foreleser i Stavanger.
Ketil Hveding foreleser i Trondheim.
Trond Stiklestad foreleser i Trondheim.
Grunnutdanning i ledelse
Kurset Ledelse i teori og praksis kan også inngå som en del av Grunnutdanning i ledelse - en kurspakke med prisfordel som gir deg bred og grunnleggende kompetanse til å fungere godt i en lederrolle. Les mer her!
Timeplan
I dette kurset kan det være nettaktiviteter som starter opp noen uker før 1. samling. Du kan likevel søke frem til oppstart av 1. samling.
Oslo: Gjennomføring høst 2023
1. samling: 31.08 - 01.09
2. samling: 02.11 - 03.11
Bergen: Gjennomføring høst 2023
1. samling: 11.09 - 12.09
2. samling: 23.10 - 24.10
Stavanger: Gjennomføring høst 2023
1. samling: 11.09 - 12.09
Webinar: 26.09
Webinar: 10.10
2. samling: 23.10 - 24.10
Webinar: 07.11
Trondheim: Gjennomføring høst 2023
1. samling: 26.09 - 27.09
2. samling: 25.10 - 26.10
Vi tar forbehold om endringer i timeplanen.
- Norsk
- Deltid
- Studiepoeng: 7,5
- Pris: 19 900 kr
- Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim