Introduksjon
Please note that this is a preliminary course description. The final version will be published in June 2026.
Kurset introduserer to fagdisipliner, juss og rettsøkonomi. Den juridiske delen inneholder juridisk metode (12 timer) EU-rett (9 timer) og rettsøkonomi (12 timer). De siste 6 timene i rettsøkonomi vil to lærere delta i undervisningen og behandle fagene inkorporert under hovedproblemstillingen; hvilken betydning har økonomiske argumenter ved tolkingen av norsk lov. Vi vil også diskutere etiske aspekter og utforske alternativer til effektivitet og rettsøkonomi for rettslige beslutninger.
Den juridiske metodedelen vil sikre at studenten får kunnskap om hvordan juridiske forankrete avgjørelser foretas. Kunnskapen har altså relevans for alle juskursene på studiet. I løpet av kurset lærer studenten seg å identifisere juridiske problemstillinger (P), finne frem til riktig rettsgrunnlag og regel, herunder tolke (R), sette opp en rettslig argumentasjon/analyse(A) og å konkludere i en sak (K) - den såkalte PRAK-modellen. Innføringen i juridisk metode vil også inkludere kunnskap om EØS-rett og dens innflytelse på " norsk juridisk metode." Dernest vil vi gi innføring i økonomisk tenking på juridiske basisregler som ansvarsregler, tingsrett og miljørett gjennom undervisning i rettsøkonomi.
Emnet forutsetter at studenten allerede har grunnleggende innsikt i økonomi (mikro og makro) og juridisk metode, og litt erfaring med å anvende regler på et gitt faktum. Det sentrale vil være tolkningen av norske lover som implementerer EU-rett, herunder innsikt i hvordan Høyesterett bruker EU-rett og økonomisk argumentasjon bevisst eller reelt sett. EU-rett er relevant for juridisk metode etter at Norge inngikk EØS-avtalen, og vil bli grundig forklart og dokumentert gjennom kurset. Kurset vil også inneholde en introduksjon til EU og EØS institusjoner og rettssystem.
***
Én forbindelse mellom økonomi og juss fremgår bla. av jussens metodelære, som kan åpne for konsekvensargumentasjon, også slik at økonomiske aspekter om effektivitet og fordeling kan komme i betraktning. En del rettsregler – bl.a. i EØS-retten – har som formål å regulere markeder og sikre konkurranse på like betingelser, fri flyt av varer og tjenester, kapital og arbeidskraft på tvers av nasjonale grenser innenfor EØS-området. På disse områdene kan økonomisk formålsbasert argumentasjon ha direkte rettslig relevans. På andre områder er dette først og fremst en alternativ tilnærming til jussens normative argumentasjon, men som i visse tilfeller kan ha direkte rettslig betydning.
Utveksling av varer og tjenester er grunnleggende for verdiskaping i moderne økonomier. Juridiske normer og systemer (inkludert håndhevelsesmekanismer) er formelle institusjoner av betydning for koordinering av økonomiske aktiviteter og for ressursbruken i samfunnet, enten det skjer gjennom markeder eller internt i organisasjoner. Kurset tar sikte på å kombinere de to fagområdene økonomi og jus for å analysere rettssystemets økonomiske rolle. Rettsregler for fast eiendom, kontrakts- og erstatningsrett har betydning for individers og bedrifters tilpasning i markedene. Emnet benytter bl.a. mikroøkonomisk teori, kontraktsteori og spillteori til å analysere hvordan juridiske regler påvirker enkeltpersoners og bedrifters valg og dermed utviklingen i økonomien mer generelt. Denne innsiktens betydning for bedrifters kontraktsutforming, organisasjonsvalg og valg av selskapsform, vil bli brukt som eksempler.
Ytterligere emner som skal dekkes er økonomiske konsekvenser av de juridiske institusjonene, som for eksempel domstolsbehandling, kontraktsrett, erstatning (inn og ut av kontrakt), immaterielle rettigheter og regulering av markeder og markedsadferd generelt. Et særlig viktig element er hvordan man ved hjelp av rettsregler kan styrke markeder effektivitet – bl.a. ved å øke antall markedsaktører og informasjonstilgang («transparens») og redusere transaksjonskostnader, samt sikre at markedene hensyntar «eksternaliteter». Samspillet med privatrettslig og offentligrettslig regulering samt skatte- og miljørett vil også bli behandlet.