Dette lærer du:
- Forstå og analysere komplekse problemer – hva driver dem og hvordan kan de påvirkes.
- Bruke konkrete metoder som: gigamapping, ZIP-analyse, årsak-sammenheng innsikt og fremsyn.
- Lede systemorienterte innovasjonsprosesser – fra tidlig utforskning til konkret utprøving og realisering.
- Bygge og fasilitere tverrfaglige team og samskapende prosesser som skaper endring i komplekse systemer
- Bruke designverktøy for å skape gode samtaler og bygge bro mellom fag, nivåer og organisasjoner.
Systemorientert innovasjon er et kurs på 15 studiepoeng utviklet av Handelshøyskolen BI, Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) og Design og arkitektur Norge (DOGA), i regi av D-box. Kurset gir deg kunnskap om og praktiske ferdigheter i å analysere, forstå og lede innovasjonsprosesser i komplekse systemer.
Gjennom en kombinasjon av teori, praktiske øvelser og arbeid med en reell utfordring fra egen arbeidshverdag, lærer du å kartlegge, forstå og påvirke komplekse systemer gjennom strategisk design, kritisk systemtenkning og iterative innovasjonsprosesser.
Du jobber gjennom hele kurset med en reell utfordring fra din egen arbeidshverdag, hvor du anvender metoder fra kurset til alt fra innsiktsarbeid og systemanalyse, til eksperimentering og utprøving med mål om både å lære og å skape faktisk endring.
"Offentlig sektor står overfor stadig mer komplekse utfordringer og må jobbe på nye måter. For å møte kompetansebehovet, må også utdanning tilby nye løsninger. Jeg er stolt over å bidra til et flerfaglig kurs i systemorientert innovasjon sammen med AHO, tilpasset sektorens utfordringer."
“Kurset har gitt oss en lisens til å utforske og bruke nye metoder og verktøy på oppgaver vi uansett skulle løse.” - Tonje Benedikte Kopstad, personalsjef i Gol kommune.
“Jeg stilte spørsmål og han tegna, og sammen med deltakerne fant vi innovasjonspunkter på 10 minutter.” - Øyvind K. Vinorum-Straume, leder for digitalisering og innovasjon, Gol kommune.
"Anbefales! Vi trenger flere i offentlig sektor med denne kompetansen. Spennende og morsomt var det også." - Ine Charlotte Haustreis, Spesialrådgiver, Innovasjon i Kriminalomsorgen.
"Anbefales! Dette er noe av det mest lærerike og utviklende du kan være med på, hvis du jobber med innovasjon/ny-tenkning i offentlig sektor!" - Nina Morrison, Spesialrådgiver Innovasjon i Bærum Kommune.
Hvem passer kurset for?
Kurset er skreddersydd for fagpersoner, ledere og prosessdrivere som jobber med komplekse og systemiske utfordringer i offentlig sektor.
Det passer særlig for deg som:
- Står overfor utfordringer som ikke har enkle løsninger.
- Jobber med tverrfaglig utvikling som krever samarbeid mellom ulike aktører.
- Leder eller deltar i innovasjonsprosjekter.
- Ønsker å bruke systemtenkning, design og strategisk ledelse for å løse floker.
Ettersom studentene skal jobbe med en reell utfordring fra egen arbeidshverdag, anbefaler vi å delta flere fra samme organisasjon, evt flere som jobber med samme utfordring på tvers av organisasjoner. Det er selvsagt også mulig å delta som enkeltperson.
Kursinnhold og gjennomføring
Kurset består av tre samlinger (3-3-2), totalt åtte dager, tre webinarer samt veiledning og arbeid mellom samlingene. Alle samlingene vil foregå i Oslo, i lokalene til henholdsvis BI Campus Oslo, Arkitektur- og designhøyskolen i Oslo og Design og Arkitektur Norge (DOGA).
Eksamen består av to deler:
- Individuell mappe (40 %) – refleksjonsnotater og metodeanvendelse.
- Prosjektoppgave i gruppe (60 %) – et systemorientert innovasjonsprosjekt basert på en reell utfordring.
Prosjektet leveres ca. seks uker etter siste samling.
Samlinger 2026
Samling 1 (23. - 24. mars)
Introduksjon til:
- Systemorientert innovasjon
- Analyse av komplekse problemstillinger
- Utforskning av ønskede framtidsscenarier
Samling 2 (18. - 20. mai)
Dypdykk i systemdesign og utprøving av samskapingsmetoder som:
- Systemkart (gigamapping)
- ZIP-analyse (identifisere zoom-, innovation- and pain-points)
- Fremsynsarbeid
Samling 3 (22. - 24. september)
Søkelys på ledelse av systemorientert innovasjon, med særlig vekt på:
- Hvordan utvikle og teste systemiske intervensjoner og løsninger
- Hvordan skape oppslutning og forankring av innovative løsninger
- Ledelse og samspill på tvers av organisasjonsgrenser
Pris
53 000,-
Prisen inkluderer:
- Tre samlinger, se over (8 dager totalt).
- Tre webinarer
- To timer digital veiledning.
- Lunsj, kaffe og te på de fysiske samlingene.
- Felles middag i forbindelse med første samling.
- En markering av gjennomført kurs hvor alle gruppene kan treffes fysisk og presentere oppgavene sine for hverandre (dette er kun et tilbud og ikke en del av selve kurset).
Forelesere
Jon Erland Bonde Lervik
Thomas Hoholm
Jonathan Romm
Andreas Wettre
Joakim Formo
Vil du vite mer?
Har du spørsmål kan du enten ta kontakt med Ragna Gullbrekken (Kurskoordinator på BI) eller Hanne-Cecilie Bjørka (Leder av D-box).