Førsteamanuensis ved BI Eileen Fugelsnes utnevnt til forsknings- og høyere utdanningsminister

11. september 2026

Som statsråd får Fugelsnes ansvaret for rammevilkårene til norske forsknings- og utdanningsinstitusjoner i en tid der omstilling, digitalisering og utdanningskvalitet står øverst på dagsordenen.

– På vegne av BI vil jeg gratulere Eileen så mye med denne viktige oppgaven. At en av våre egne fagpersoner blir betrodd ansvaret for utdannings- og forskningssektoren, er en stor anerkjennelse av hennes faglige tyngde og politiske dyktighet. Vi står overfor store samfunnsendringer der kunnskap, omstilling og utdanning av fremtidens arbeidskraft blir helt avgjørende. Jeg er trygg på at hun vil være en lyttende, men også en tydelig og fremtidsrettet statsråd for hele den norske kunnskapssektoren, sier rektor ved BI, Egil Matsen.

Bilde: regjeringen.no

Fugelsnes har vært førsteamanuensis ved BIs Institutt for rettsvitenskap og styring. Hun avla sin doktorgrad ved BI i 2017 med en avhandling om den norske pensjonsreformen, og har i en årrekke undervist og forsket på felt som politisk økonomi og økonomisk historie. Hun har siden 2025 vært statssekretær for utgående forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland.

– Sektoren vår har fått en statsråd som forstår kompleksiteten i de utfordringene vi står overfor, enten det gjelder behovet for livslang læring, forskning og innovasjon, eller inntreden av KI. ​Eileen kjenner forsknings- og utdanningssektoren fra innsiden. Vi er stolte og ønsker henne lykke til med det viktige arbeidet. Jeg er overbevist om at hennes forståelse for hverdagen i forskning og høyere utdanning vil prege politikken på en positiv måte, sier prorektor for fagressurser på BI, Thomas Hoholm.

Les mer på regjeringens sider: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/endringar-i-regjeringa/id3172378/

Del artikkelen:

Du kan også se alle nyheter her.