Videreutdanning 30 stp
Effektiv ledelse, påvirkning og innflytelse
Kurset gir deg innsikt i hvordan du kan være en trygg og tydelig leder, håndtere makt med bevissthet og styrke din kommunikasjon og konflikthåndtering. Du vil øke din påvirkningskraft samtidig som du forbedrer din evne til å motivere og inspirere.
Dette lærer du:
- Kunnskap om sentrale elementer ved moderne, effektiv ledelse og god håndtering av lederrollen.
- Kunnskap om viktige kilder til påvirkningskraft og innflytelse i organisasjoner, samt psykologiske og atferdsmessige effekter av å ha makt.
- Kunnskap om hvordan du som leder kan være en motivator for utvikling, endring og innovasjon gjennom konstruktiv bruk av påvirkning og innflytelse.
Effektiv ledelse handler i stor grad om å kunne påvirke og bruke innflytelse på en konstruktiv og motiverende måte. For å oppnå påvirkningskraft bør en leder benytte seg av kilder til sosial makt og påvirkning som skaper tillit, lojalitet og gode relasjoner. Lederen bør også være bevisst på hvilke teknikker andre kan bruke for å påvirke beslutninger og prosesser.
Gjennom forelesninger, diskusjoner og praktiske øvelser vil du få innsikt i faktorer som er avgjørende for lederes påvirkningskraft og evne til å motivere og inspirere medarbeidere samt skape høy motivasjon, gode beslutninger og innovasjon på arbeidsplassen. Du vil også få mulighet til å teste deg selv gjennom utvalgte tester og øvelser.
Opptakskrav
For å ta dette kurset må du
- ha fullført en bachelorgrad
- være 25 år eller eldre i opptaksåret
- ha minimum to års relevant arbeidserfaring etter fullført bachelorgrad
"Kurset har gitt meg konkrete verktøy som leder. Det har ikke bare gitt meg personlig innsikt, men også beriket min kunnskap om ledelse på både individuelt og strategisk nivå."
Kommunalsjef i Nesodden kommune
Ta kurset alene eller som del av en grad
Dette kurset kan inngå som en del av en Executive Master of Management.
Hvis du vil, kan du derfor ta flere kurs senere og bygge en hel mastergrad.
Dette kurset gir 30 studiepoeng, en executive master består av 90 studiepoeng. Sammensetningen av kurs bestemmer du selv, basert på hva du vil lære og hva du skal bruke kunnskapen til.
Samlinger og kursinnhold
Kurset består av fem fysiske samlinger på campus Oslo med varighet tre dager over to semestre. Det vil være digitale læringselementer på Itslearning mellom samlingene.
Vi tar forbehold om endringer i timeplanen.
Pensum blir tilgjengelig for neste skoleår medio juni.
På masternivå vil engelsk litteratur og forelesninger forekomme i større eller mindre grad.
Eksamen består av en prosjektoppgave som teller 60% av totalkarakteren, og en individuell del på 40%. Prosjektoppgaven kan skrives individuelt eller i grupper på inntil tre personer.
Samlinger høst 2026/vår 2027
1. Organisasjons- og ledelsespsykologi (16. - 18. september)
I denne samlingen vil vi se på nyere forskning om effektiv ledelse. Vi vil også se på viktige kilder til makt i en organisasjon og de psykologiske og atferdsmessige effektene av å ha makt.
2. Påvirkningspsykologi (11. - 13. november)
Denne samlingen tar for seg sammenhengen mellom ulike typer makt og effektiv påvirkningsatferd. Du vil få kunnskap om mange ulike påvirkningsteknikker og -prinsipper samt vanlige former for motstand mot påvirkning.
3. Personlighet og motivasjon (13. - 15. januar 2027)
Samlingen vil belyse ulike typer motivasjon, både på individ- og gruppenivå. Vi ser også på personlighet og lederstil som motivasjonsfaktorer.
4. Beslutnings- og kreativitetspsykologi (10. - 12. mars 2027)
Denne samlingen tar for seg beslutningstaking, problemløsing og kreativitet i organisasjoner. Vi vil se på feilkilder og feller som kan svekke evnen til rasjonelle beslutninger, samt metoder for å stimulere til kreativitet og innovasjon.
5. Digital påvirkning (7. - 9. april 2027)
Siste samling vil se på utfordringene og mulighetene ledere møter når påvirkning skjer gjennom kommunikasjon over digitale plattformer.
Forelesere
Linda Lai
Hun har en doktorgrad i beslutningspsykologi og har forfattet flere bøker om temaer som strategisk kompetanseledelse, dømmekraft, samt makt og påvirkning i organisasjoner.
Øyvind Lund Martinsen
Han har en doktorgrad i motivasjonspsykologi og bakgrunn som professor II ved Forsvarets høgskole.
Forventet tidsbruk
Alle våre kurs er lagt opp slik at de skal kunne kombineres med jobb og familie, men noe tid må du regne med å sette av.
Du kommer til å bruke totalt 15 arbeidsdager på samlinger, i tillegg kommer 72 timer til hjemmeeksamen.
I tillegg må du sette av tid til å lese pensum, skrive prosjektoppgave og jobbe med mappeeksamen. Hvor mye tid studentene bruker på dette er veldig individuelt, og dette kan du i stor grad tilpasse livet ellers.
Studieavgift
Studieåret 2026-2027: 111 000 kr.
Kvalifiserer til støtte fra Lånekassen.
Studieavgiften faktureres per semester og justeres årlig i takt med prisutviklingen. Den dekker deltakelse i forelesninger og ordinær eksamensavgift.
Utgifter til pensum, undervisningsmateriell, studieturer og reise/opphold ved samlinger kommer i tillegg.
Vil du vite mer?
Vi arrangerer jevnlig informasjonswebinarer du kan delta på. Der møter du en veileder, og du får mulighet til å stille spørsmål.
Se lignende kurs
Ikke helt kurset for deg? Vi har flere kurs innen samme fagområde -
alt fra korte kurs til deltidsstudier på masternivå.