Lederens Verktøykasse - Økt fokus på sikkerhet – hva betyr det for ledere?
Med nye geopolitiske trender, flere fiendtlige aktører og økende cyber-angrep blir sikkerhetsledelse en stadig viktigere del av norske lederes hverdag.
Før Al Qaedas 9/11-angrep i 2001, var sikkerhet noe ledere i norsk næringsliv kunne overlate til staten. Sikkerhet i «helse, miljø og sikkerhet» handlet om ulykker, ikke trusler fra ondsinnede aktører. Deretter kom en vekstperiode for private sikkerhetskonsulenter.
Men de siste årene, og særlig siden In Amenas-angrepet i 2013, har sikkerhetsledelse i økende grad blitt en del av lederens ansvarsområde i privat så vel from frivillig og offentlig sektor.
- Hva betyr utvidelsen av sikkerhetsbegrepet fra militær sikkerhet til energi-, klima- og økonomisk sikkerhet for norske ledere?
- Hvilke nye utfordringer (politisk risiko) kommer som følge Russisk geopolitikk og Kinesisk geoøkonomi?
- Hvordan endrer fremveksten av fiendtlige ikke-statlige aktører og cyber-sikkerhet trusselbildet for norsk næringsliv?
- Hvordan bygge opp et godt sikkerhetsteam?
Dette arrangementet er en del av Forskningsdagene 2021 der tema er fred og konflikt.
Program
Kl. 08:30 - 09:00 Kaffe og pålogging
Kl. 09:00 - 09:30 Økt fokus på sikkerhet – hva betyr det for ledere?
Kl. 09.30 - 09:45 Spørsmål og svar
Praktisk info
- Tid:fredag 24. september 2021 09.00 - 09.45
- Sted:Zoom
- Påmeldingsfrist:24.09.2021 08:30
- Kontakt:Outreach (externalrelations@bi.no)
TIL INFO
Denne utgaven av Lederens verktøykasse vil i tillegg til Zoom både streames direkte på BI sin Facebook-side (09:00 – 09:45), samt legges ut på vår webinarside bi.no/webinarer kort tid etter gjennomføringen.
FOREDRAGSHOLDER
Nikolai Sitter
Nikolai (Nick) Sitter er professor i politisk økonomi ved Institutt for rettsvitenskap og styring på Handelshøyskolen BI, og ved Central European University i Wien. Han har skrevet bøker om terrorisme og terrorbekjempelse, energimarkeder og -politikk, og offentlig ledelse, mest med fokus på EU. Mens han skrev PhD ved London School of Economics (1999), jobbet han som politisk risikoanalytiker i oljebransjen.