Betongkatolikkenes stahet
Det som settes på spill når bedriftene presses på denne måten, er deres evne til å yte det som kan kalles statisk friksjon. Har de evne til å bli stående stille, selv om de dyttes hardt og ettertrykkelig for å skifte posisjon? I hvilken grad er det mulig å få dem til å vakle og fravike tidligere verdistandpunkter?
Fysikken skiller mellom glidende og statisk friksjon. Begge påvirker tempoet i en bevegelse mellom to flater. Glidende friksjon er det som bremser opp en bevegelse. Skiløperen mister fart etter hvert som snøen smelter og jordunderlaget stikker frem i løypa. Vi kan påvirke den glidende friksjonen på ulike måter. Det blir mindre friksjon og mer fart med glidesmurning, og mer friksjon og mindre fart med festesmurning.
Den statiske friksjoner er den som ikke bare bremser tempoet, men hindrer at det skjer noen bevegelse i det hele tatt. Kassen som står midt på gulvet er så tung at den blir stående på samme sted, selv om vi dytter hardt. Det ru underlaget og tyngden på kassen gjør til sammen at vi ikke får flyttet den en eneste millimeter.
Denne statiske friksjonen oppstår også i menneskelige sammenhenger. I stor skala er det den som har potensial til å forhindre at Trump får viljen sin når han truer med å ekskludere bedrifter som fortsetter med å ha en mangfoldsstrategi. Står bedriftene tungt nok på sitt, slik at strategien består, eller lar de seg bevege av den betydelige kraften som presidenten og hans folk utøver?
I liten skala handler statisk friksjon om å stå på som før, til tross for forsøk på å flytte prioriteringene våre. Lederen kan prøve å bevege et knippe kolleger med mer eller mindre saklige argumenter, men de stritter imot. Her er det ikke utsikter til å få dem med på nye ideer eller alternative måter å jobbe på. De nekter.
Enkelte katolikker har ord på seg for å være såkalte betongkatolikker. De endrer ikke sine verdimessige standpunkter uansett hva som skjer i samfunnet rundt dem. Presset til å justere egne holdninger kan være sterkt, men betongkatolikkene har funnet sin posisjon og beveger seg ikke vekk fra den.
Det er noe av betongkatolikkenes stahet som trengs for stå imot press fra mektige aktører som forsøker å få oss på gli vekk fra et standpunkt de mener er forkastelig. Ledere har et spesielt ansvar for å vedlikeholde integriteten i bedriften. Er det samsvar mellom hva vi sier om egne prinsipper og verdier, og det vi faktisk foretar oss?
Integritet forutsetter en evne til å plante bena godt i bakken og stå imot stormen som truer med å velte oss. Vi trenger viljestyrke og tyngde for å bli stående der vi er. Statisk friksjon kan sørge for at de som presser og dytter, sløser med energien sin. Etter en stund vil de forstå at det ikke nytter. Vi har tenkt å holde oss akkurat her.
Teksten ble først publisert i Dagens Næringsliv: https://www.dn.no/ledelse/ledelse/friksjon-under-press/2-1-1817487