Husk på fellesskapet
De beste lederne gir deg en følelse av å være viktig. Denne setningen gir grunnlag for å stille oppfølgende spørsmål om eget og andres lederskap:
- Er jeg selv en leder som gir folk en følelse av å være viktige?
- I hvilke situasjoner er det jeg kan gi dem den følelsen?
- Hva kan jeg konkret gjøre for å bli enda bedre til å få folk til å føle seg viktige?
Medarbeidere eller mellomledere kan på sin side spørre:
- Er min egen leder en som gir meg en følelse av å være viktig?
Hvis svaret er nei eller tja, så blir spørsmålet hva den enkelte vil gjøre med det. Alternativer kan være å ta det opp med leder, eller finne seg en annen jobb.
Det er dypt motiverende å verdsettes av egen leder som en viktig person i fellesskapet på jobb. Så kan lederens innsats for å få folk til å kjenne seg viktige overdrives og slå over i noe destruktivt. Aristoteles sin lære om gyllen middelvei kan være til hjelp her. Den går ut på at gode menneskelige egenskaper ligger på middelveien mellom for mye og for lite. For eksempel ligger mot på middelveien mellom feighet og overmot. Det å være ærlig befinner seg på middelveien mellom å være løgnaktig og grenseløst utleverende.
Lederes innsats med å få folk til å kjenne seg viktige kan også plasseres mellom slike ytterpunkter. På den ene siden har vi forsømmelser av denne delen av lederskapet. Det fører til at medarbeidere opplever seg selv som marginaliserte og uviktige i fellesskapet.
På den andre siden har vi dem som skrur opp volumet og formidler budskapet om personlig viktighet med maksimal styrke. Det kan føre til at folk får en overdreven følelse av hvor viktige akkurat de er. Den enkelte medarbeider kan misforstå og tro at her er det meg, og bare meg, det kommer an på. Lederen som jobber hardt for at folk skal kjenne seg viktige, kan komme til å blåse opp egoer til groteske størrelser.
En rendyrking av Solskjærs filosofi kan gjerne orientere seg ut fra denne middelveistenkningen. Når du som leder skal få mennesker til å kjenne seg betydningsfulle på jobb, gjelder det samtidig å sikte mot å styrke fellesskapet. Noen kan bli så beruset av dine oppmuntrende ord at de feilaktig tenker at det bare er dem selv som er viktige.
Her som ellers handler godt lederskap om å balansere mellom å anerkjenne enkeltpersoner og dyrke frem et sterkt fellesskap hvor folk er gjensidig avhengige av hverandres innsats.
Teksten ble først publisert i Dagens Næringsliv: https://www.dn.no/ledelse/ledelse/oyvind-kvalnes/dn-ledelse/solskjars-filosofi/2-1-1718099